Állatok világnapja-rendőrségi felhívás

Ne csak az Állatok Világnapján szeresd és védd az állatokat!

Ők is érző lények, gondoskodásra van szükségük, és szeretetre!

Soha, de soha ne bántsd az állatokat!

Iskolánk elítéli az állatkínzás minden formáját!

ÁLLATVÉDELEM!                                                                  

Tudástár, avagy jó tudni:

 

 

  • Felelős állattartás: Szeresd!, Ne bántsd!, Gondoskodj róla!, Tápláld!, Biztosíts neki otthont!, Ha beteg, gyógyíttasd!, Tartsd tisztán!, Biztosítsd a nyugalmát!, Tanítsd meg együtt élni!, Képezd és neveld!, Felügyeld és óvd!, Ha kell, ivartalaníttasd!
  • Az állatot TILOS: -kínozni,-emberre vagy állatra uszítani, illetőleg állatviadalra idomítani,-kényszertakarmányozásra fogni, kivéve az egészségügyi megfontolásból való kényszerű táplálás esetét,-a kíméletét nem biztosító módon mozgatni és szállítani, elhelyezni,-a teljesítőképességét felismerhetően meghaladó teljesítményre kényszeríteni,-természetellenes és önpusztító tevékenységre szoktatni.-elűzni,-elhagyni,
    -kitenni,-állatot a nemi vágy kielégítésére irányuló cselekmény során felhasználni.
  • Akihez fordulhatsz: Település jegyzője, Kormányhivatal, NÉBIH (zöld szám,:06-80-263-244, portal.nebih.gov.hu), Rendőrség (112), Állatvédelmi szervezetek.
  • Ha eltűnt a kutyád: Hívd fel az állatorvost, rögzíttesd, hogy eltűnt (mikrochip adatbázisban), használd a közösségi oldalakat, helyi állatorvosok. Keresd: gyepmesteri szolgálat/állatmenhely, állatvédő szervezetek. Értesítsd: Kóborállat befogást végzőket (önkormányzat), Veszélyes állat eltűnése esetén: Hívd a segélyhívót (112)!
  • Veszélyes állat: veszélyes állatok listája: 85/2015 FM rendeletben. Veszélyes állatok tartása kizárólag különleges tárgyi és személyi feltételek mellett lehetséges!
  • A természetvédelmi hatóságok elérhetőségei: WWW.KORNYVED.HU
  • Bűncselekmények: Állatkínzás, Természetkárosítás, Orvvadászat, Orvhalászat, Tiltott állatviadal szervezése, Veszélyes állat, illetve veszélyes eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése. /Szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmények/
  • Szabálysértések: Jogosulatlan vadászat, Természetvédelmi szabálysértés, Veszélyeztetés kutyával, Köztisztasági szabálysértés.

 

A kutyatartás főbb szabályai:

1. A törvény rendelkezései alapján az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról.

Tilos a kistestű ebet 10 m2-nél, közepes testű ebet 15 m2-nél, nagytestű ebet 20 m2-nél kisebb területen tartósan, a kistestű ebet 4 m-nél, közepes testű ebet 6 m-nél, nagytestű ebet 8 m-nél rövidebb eszközzel tartósan kikötve tartani.

 

2. Közterületen az eb tulajdonosának biztosítania kell, hogy az eb sem más állatot, sem embert harapásával ne veszélyeztethessen. Belterület közterületén – kivéve az ebek futtatására kijelölt területet – ebet csak pórázon lehet vezetni. Közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes.

3. A kutya tulajdonosának évente kötelező veszettség elleni védőoltást a kutyának beadatni, valamint az ebet transzponderrel (chippel) megjelöltetni.

4. Aki tevékenységével vagy mulasztásával az állatok védelmére, kíméletére vonatkozó jogszabály vagy hatósági határozat előírását megsérti, vagy annak nem tesz eleget, magatartásának súlyához, ismétlődéséhez, és különösen az állatnak okozott sérelem jellegéhez, időtartamához igazodó mértékű állatvédelmi bírságot köteles fizetni.

 

 

Főbb szankciók:

I. Közigazgatási (ágazati jogszabálysértések):

 

1.Állatvédelmi bírság:

Az állatvédelmi bírság alapösszege:75.000 Ft. 

A bírság összegét a különféle cselekmények esetére előírt szorzószám alapján kell megállapítani.

(Így például, ha valaki az állat szökésének megakadályozásáról nem, vagy nem megfelelően gondoskodott, egyéb körülmény hiányában 6-os szorzószámot kell alkalmazni, így a bírság mértéke, 6×75.000 = 450.000 Ft.)

2.Hiányosságok kijavítására, pótlására való kötelezés (bírság helyett vagy mellett)

3.Állatvédelmi oktatáson való részvételre kötelezés

4.Állatartástól való eltiltás (2-8 évre, az bírság kiszabása mellett)

5. Az állat megfelelő helyre való szállítása és várható tartási költségének megfizetése (tulajdonos költségén) illetve 6. az állat elkobzása

II. Szabálysértési (szabálysértések):

1.Veszélyeztetés kutyával, 2.Köztisztasági szabálysértés, 3.Jogosulatlan vadászat, 4.Természetvédelmi szabálysértés

                           /pénzbírság, helyszíni bírság, szabálysértési elzárás, közérdekű munka/

                         /elkobzás, figyelmeztetés/

III. Büntetőjogi (bűncselekmények):

  1. Állatkínzás
  2. Természetkárosítás
  3. Orvvadászat
  4. Orvhalászat
  5. Veszélyes állat, illetve veszélyes eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése
  6. Tiltott állatviadal szervezése  

     /Szabadságvesztéssel büntethető bűncselekmények/

Főbb jogszabályok:

2012.évi C. törvény (Btk.)

2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 

1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről

244/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet az állatvédelmi bírságról

41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról

A veszélyes állatokról és tartásuk engedélyezésének részletes szabályairól szóló 8/1999. (VIII. 13.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet

Nagykanizsai Rendőrkapitányság

Bűnmegelőzési csoport

 

Pályázatok

Petőfi200 projekt
Csodaszarvas Program
Erzsébet-tábor
Fenntarthatósági Témahét 2023
Határtalan Program
Digitális Témahét 2023
Örökös Ökoiskola
EFOP logo