Szent Márton napja

"Márton napján libát vegyen,
a fazékba lesz, mit tegyen,
benne lesz a lába, szárnya,
fehérmája, a zúzája.
Kiforrott már az új bor is,
kapja Jóska és a Boris,
Koccintunk a lakomára,
legyen minden a kamrába`
bőven jusson minden napra,
úgy érjünk el Márton napra."


 

Szent Márton püspökre emlékeztünk november 11-én a Becsehelyi Általános Iskola és a Becsehelyi Harmatcsepp Óvoda közös szervezésében. Az esemény jó alkalom volt arra, hogy megmutassa a két intézmény hatékonyan együttműködését is. Emlékezetes programot szerettünk volna  szervezni ovisoknak, iskolásoknak egyaránt. Lámpás felvonulásunk az iskolától indult, majd első állomásként az óvodaudvarra érkeztünk, ahol alsós kisdiákjaink és néhány velünk tartó felsős is megcsodálhatta az óvodások műsorát, amely Szent Márton legendáját mesélte el. A műsor után kiegészülve a lámpással vonuló ovis kisgyerekekkel és sok-sok szülővel a Faluház felé vettük az irányt, ahol a Márton napi tűz várt bennünket, amely körül együtt résztvehettünk a népi körjátékokban. A Faluháznál került sor a felvonulók vendégül látására is, amelyről a két intézmény szülői munkaközössége gondoskodott, Balssa Anita iskolai SZM elnök és Molnár Melinda óvodai SZM elnök koordinálásával. Ezúton is hálás köszönettel tartozunk nekik a vendéglátásért és a szervezésben való aktív részvételért egyaránt. Támogatóink voltak: Becsehely Önkormányzata, akik a helyszínt, a vendéglátó faházat, a hangtechnikát és a fuvarozást biztosították nekünk. Köszönjük az önkormányzati konyha dolgozóinak, hogy gondoskodtak a hűvös estén meleg teáról számunkra. Szülői felajánlásként köszönjük Domborai Anettnak a Pékkuckó tulajdonosának a felajánlott finom, ropogós kenyereket, valamint Vittmanné Tercsinek a libazsír felajánlását, nem utolsó sorban Kaszper Zsuzsannának a videófelvételt.

A Márton-napi népszokások egyrészt az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejeződéséhez, illetve az advent közeledtéhez kötődnek, és ahhoz a legendához, amely szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal. Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit fogyasztani. A fáklyás felvonulás is része az ünnepnek, amely Szent Márton emlékét őrzi, és a jó cselekedeteket szimbolizáló fényt juttatja el az emberekhez. A felvonulás során gyerekek, kisgyerekes családok járják az utcákat a maguk készítette lámpásokkal és közben Márton-napi dalokat énekelnek. A megemlékezés a Márton-napi tűz meggyújtásával, liba formájú sütemény és meleg italok fogyasztásával végződik.

Kapcsolódó galéria

Szent Márton napja

Pályázatok

Digitális Témahét 2023
Örökös Ökoiskola
Fenntarthatósági Témahét 2023
Örökös Boldog Iskola